Beefier cheeseburger costs in 2018 vs. 1998 | Western Livestock Journal
Home E-Edition Search Profile
Policy

Beefier cheeseburger costs in 2018 vs. 1998

USDA Economic Research Service
Jul. 02, 2018 1 minute read
Beefier cheeseburger costs in 2018 vs. 1998

Beefier cheeseburger costs in 2018 vs. 1998

If cheeseburgers are on your menu for July 4, they will cost you 20 percent more than their inflation-adjusted cost from 20 years ago. And that greater cost is due to higher ground beef prices.

In 2018, the ingredients for a home-prepared, quarter-pound cheeseburger total $1.69, with ground beef making up the largest cost at $0.92. This same cheeseburger would have cost $0.91 to prepare in 1998, the equivalent of $1.40 in 2018 dollars, with ground beef accounting for $0.55 in 2018 dollars. Today’s higher ground beef prices in grocery stores likely reflect cattle supply disruptions in the early 2000s and early 2010s, resulting in higher-than-average increases in retail ground beef prices during those years.

Although U.S. beef production has since increased, prices are slower to retreat at the retail level. In contrast, efficiencies throughout the food supply chain helped lower prices for the other cheeseburger ingredients. Inflation-adjusted retail bread prices between 1998 and 2018 fell by 2.8 percent, tomato prices by 12.3 percent, lettuce prices by 27.9 percent, and cheddar cheese prices by 5.7 percent. — USDA Economic Research Service

“In 2018, the ingredients for a home-prepared, quarter-pound cheeseburger total $1.69, with ground beef making up the largest cost at $0.92.”

Share this article

Join the Discussion

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Read More

Read the latest digital edition of WLJ.

December 15, 2025

© Copyright 2025 Western Livestock Journal