Money saved through cost effective feeding | Western Livestock Journal
Home E-Edition Search Profile
News

Money saved through cost effective feeding

Money saved through cost effective feeding

Cattle at the Kansas State University Extension’s beef research facility eat a ration containing a lot of flaked corn. As ruminants

Photo by Kansas State University Extension

From a nutritional standpoint, cattle basically need protein, energy, vitamins, minerals and water. Assuming free choice vitamin/mineral and water is in adequate supply, most nutritional supplementation and feeding focuses primarily on the crude protein (CP) and energy (TDN) needs of cattle.

Furthermore, nutritional needs of cattle vary by age, size, stage of production, environmental conditions and weather, gender, breed and other factors (like level of milk production). In any nutritional program it is imperative to determine the objective of why we are feeding or supplementing. After defining our goal, we can minimize input costs and maximize our profit potential by evaluating feeds based on nutrient content as opposed to just looking at the price per ton or bag.

Evaluating feeds

At the time of this writing, 38% CP, 70% TDN range cubes are available at a bulk price of $475/ton, and the same commercial feed mill has 20% CP, 70% TDN cubes priced at $350/ton. Protein and TDN content are on an “as fed” basis.

If we are in a situation requiring protein supplementation of cows grazing warm season grass this fall, either of these protein supplements could meet our needs, but which is the more cost-effective alternative? At a glance, $350/ton strikes most of us as a more cost-effective feed. But what are we actually getting?

Some “cowboy math” yields the following answers:

The 38% cubes

At a cost of $475, one ton of 38% cubes contains 760 pounds of CP and 1,400 lbs. of TDN.

• 2,000 lbs. x 0.38 = 760 lbs., and 2,000 x 0.70 = 1,400 lbs.

The cost per unit of CP is $0.625/lb., the cost per unit of TDN is $0.34/lb.

• $475/760 lbs. = $0.625 and $475/1,400 lbs. = $0.34.

The 20% cubes

At a cost of $350, one ton of 20% cubes contains 400 lbs. of CP and 1,400 lbs. of TDN.

• 2,000 lbs. x 0.20 = 400 lbs., and 2,000 x 0.70 = 1,400 lbs.

The cost per unit of CP is $.875/lb., the cost per unit of TDN is $0.25/lb.

• $350/400 = $0.875 and $350/1400 = $0.25.

So, we have determined the more cost-effective source of CP is the 38% cubes and the more cost-effective source of energy is the 20% cubes. What is the most cost-effective feed? Depends on our nutritional objective. What we are we feeding/supplementing and why. — Mark Z. Johnson, Oklahoma State University Extension beef cattle breeding specialist

Share this article

Join the Discussion

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Read More

Read the latest digital edition of WLJ.

December 15, 2025

© Copyright 2025 Western Livestock Journal